Friday’s 4-H Horse Show Results

Undaunted by Thursday night’s threat of rain, 4-H riders from across the state arrived at dawn on Friday at the Quay County Fairgrounds.

They were there early to get ready and to compete in the State 4-H Horse Show and 4-H Quay County Rodeo, hosted by the Quay County 4-Hers.

At each of the trailers, 4-Hers were busy putting the polish on the last minute details.

Suzette Brooks of Albuquerque gave her daughter’s horse, Sunny, an early morning whisker trim, while her daughter, Sydney, trimmed Sunny between the ears. And then Sydney got prepared herself.

Others, who had a rowdy mount, had to take several minutes to walk or ride out any equine jitters.

A couple of the girls worked on their horses’ manes and then opened their cosmetic cases to fix any wayward strands of their own hair.

Backs straight and poised, they brought their horses into the ring under the direction of ring steward, Christina Flemming of Tucumcari, and judge, Martha Sayles of Las Cruces.

Here are their results from Friday’s State 4-H Horse Show competitions.

They are listed by place, contestant’s name and horse’s name in the following classes:

Class #3 – Senior Showmanship
(Number in class: 16)

First: Morgan Almanza – Thrill to Chill
Second: Valtie Riddle – Choco Bar Doc
Third: Kaylyn Bates – Zigg
Fourth: Caitlin Dralle – Five Oh Declared War
Fifth: Kayce McDaniel – Jokers Pistol
Sixth: William Klepper – Dandy Diamond Step
Seventh: Desirae Evans – Heza Poco Champ
Eighth: Kelsey Glen – Macs Diamonds N Dust
Ninth: Cooper McDaniel – Treat Me Special
Tenth: Austin Graham – Wizard Jet Bar
  
Class #4 – Junior Showmanship
(Number in class: 13)

First: Georgia Mitchell – Winchester to Win
Second: Serina Pack – Sheza Royal Copy
Third: Alisha Haddock – Double D Bear
Fourth: Ryan Dralle – Matts Gold Sailor
Fifth: Kadie Glen – Rocket Squeaky
Sixth: Coy Dolan – Shorty
Seventh: J. W. Arnett -The Duke of Denver
  
Class #5 – Novice Showmanship
(Number in class – 12)

First: Rachel Pozzi – Impressive Ms GoGo
Second: Tamara Thompson – Marauders Show Down
Third: Becca Alden – Montoya Imagine
Fourth: Sydney Brooks – Bucks Sunny Girl
Fifth: Phil Alden -Kids Classic Lad
Sixth: Amy Montoya – Winnie
Seventh: Kylie Butterfield – Tigger
Eighth: Eli Sullivan – Flash
Ninth: Brandon Arnold – Herroriffik Princess (Penny)
Tenth: Katherine Arnold – Paint Double O-1
 
Class #6 – Senior Western Pleasure
(Number in class: 18)

First: Morgan Almanza – Thrill to Chill
Second: Calley Thompson – Zip N Deluxe
Third: Caitlin Dralle – Five Oh Declared War
Fourth: William Klepper – Dandy Diamond Step
Fifth: Valtie Riddle -Choco Bar Doc
Sixth: Kaylyn Bates – Zigg
Seventh: Desirae Evans – Heza Poco Champ
Eighth: Kayce McDaniel -Jokers Pistol
Ninth: Cooper McDaniel – Treat Me Special
Tenth: Garrett Schmidt – Golds Classic Lass

CLASS #7 – Junor Western Pleasure
(Number in class: 16)

First: Alisha Haddock – Double D Bear
Second: Kadie Glen -Rocket Squeaky
Third: Georgia Mitchell – Winchester to Win
Fourth: Ryan Dralle – Matts Gold Sailor
Fifth: Serina Pack – Sheza Royal Copy
Sixth: Hunter Graham – Skipper’s Gold Strike
Seventh: Nicole Archuletta -Daphne
Eighth: Jolene Martinez – Alkalai Mare 213
Ninth: Bethany Bishop- PlayBoy
Tenth: J. W. Arnett – The Duke of Denver

Class #8 – Novice Western Pleasure
(Number in class: 12)

First: Becca Alden – Montoya Imagine
Second: Phil Alden – Kids Classic Lad
Third: Sydney Brooks – Bucks Sunny Girl
Fourth: Brandon Arnold – Herroriffik Princess (Penny)
Fifth: Tamara Thompson – Marauders Show Down
Sixth: Rachel Pozzi – Impressive Ms GoGo
Seventh: Katherine Arnold – Paint Double O-1
Eighth: Kylie Butterfield – Tigger

Class #9 – Senior Western Horsemanship
(Number in class: 17)

First: Valtie Riddle – Choco Bar Doc
Second: Kayce McDaniel – Jokers Pistol
Third: Katie Dunn – Panchee Bar
Fourth: Caitlin Dralle -Five Oh Declared War
Fifth: Kaylyn Bates – Zigg
Sixth: Calley Thompson – Zip N Deluxe
Seventh: William Klepper – Dandy Diamond Step
Eighth: Morgan Almanza – Thrill to Chill
Ninth: Cooper McDaniel – Treat Me Special
Tenth: Garrett Schmidt – Golds Classic Lass
 
CLASS #10 – Junior Western Horsemanship
(Number in class: 16)

First: Kadie Glen – Rocket Squeaky
Second: Georgia Mitchell – Winchester to Win
Third: Ryan Dralle – Matts Gold Sailor
Fourth: Nicole Archuletta – Daphne
Fifth: Alisha Haddock – Double D Bear
Sixth: Serina Pack – Sheza Royal Copy
Seventh: JoAnn Shafer – Hope
Eighth: Jolene Martinez – Alkalai Mare 213
Ninth: Tara Werner -Kiss of Silk
Tenth: Coy Dolan – Shorty
 
Class #11 – Novice Western Horsemanship
(Number in class: 12)

First: Rachel Pozzi – Impressive Ms GoGo
Second: Becca Alden – Montoya Imagine
Third: Kylie Butterfield -Tigger
Fourth: Brea Valentine – Prescription Got Pep
Fifth: Sydney Brooks – Bucks Sunny Girl
Sixth: Tamara Thompson – Marauders Show Down
Seventh: Brandon Arnold – Herroriffik Princess (Penny)
Eighth: Phil Alden – Kids Classic Lad
 
Class #12 – Senior Hunter Under Saddle
(Number in class: 11)

First: Calley Thompson -Zip N Deluxe
Second: Valtie Riddle -Choco Bar Doc
Third: Caitlin Dralle – Five Oh Declared War
Fourth: Kayce McDaniel -Jokers Pistol
Fifth: Morgan Almanza – Thrill to Chill
Sixth: Kaylyn Bates -Zigg 72
Seventh: Ysidra Tellez – CCC Heavenly Angel
Eighth: Cooper McDaniel – Treat Me Special
Ninth: Kendra Werner -Drifter’s Coy
Tenth: Desirae Evans – Heza Poco Champ