4-H annual awards recognizes achievements of members

The following are the 2007 Quay County 4-H Awards Program Results. The ceremony was held on Nov. 18 at the Quay County Fair Barn and was hosted by the Quay County 4-H.

Recognized Leaders
1st Year Leaders
Cynthia Brown
Morisa Evans
Tommy Evans
Jason Lee
Melanie Lee
Anthony Lujan
Georgia Lujan
Clair Strong
Katrina Hayes
Kandy Hutchins
Allison Whetten
Robert Hines
Tina Hines

5th Year Leaders
Lem Chesher
Arthur White
Starla White
April Lee
Scott Lee
Carlos Romero
Gerald Hight

10th Year Leaders
Leasha Jennings
Shane Jennings
Kim Tellez
Glenda Sours
Doug Sours
Cinda Barber
Donald Barber

20 Year Leaders
Phil Bidegain
Laurie Bidegain

Meritorious Service Awards
Dickinson Implement
Kelly McFarland

Honorary Members
John Griffiths
Paul Hight
Frankie McKinley

Friend of 4-H
Laurie Bidegain
Judy Morrow

I DARE YOU Award
Megan Thompson
Matthew Pacheco

Cloverbud Completions
Rebecca Rush
Ivan Rush
Reagan Runyan
Julee Alden

Record Book Project Completion
Rodeo Project
Ashlee Bradley
Trace Norton
Wyatt Bishop
Hannah Norton
Taylor Atwood

Photography
Trace Norton
Jordan Runyan

Horse Project
Brea Valentine
Cody Massey
Phillip Alden
Savannah Thompson
Shana Sorrels
Trace Norton
Desirae Evans
Georgia Mitchell
Alyssa Whetten
Becca Alden
Bethany Bishop
Hannah Norton
Taylor Atwood

Market Sheep
Brea Valentine
Kevyn Thompson
Randall Rush
Sam Robinson
Desirae Evans
Lisa Mitchell
Richard Rush

Rifle
Dillon Massey
Phillip Alden
Randall Rush
Trace Norton
Richard Rush

Breeding Beef
Ashlee Bradley
Randall Rush
Lisa Mitchell
Richard Rush
Taylor Atwood

Archery
Baylee Hines
Sam Robinson
Carmen Runyan
Jordan Runyan

This is 4-H
Kevyn Thompson
Sam Robinson
Shana Sorrels
Wyatt Bishop

Beginner Clothing
Taylor Hayes

Food and Nutrition
Randall Rush
Richard Rush
Sadie Rush

Market Swine
Ashlee Bradley
Phillip Alden
Shana Sorrels
Wyatt Bishop
Georgia Mitchell

Market Beef
Cody Massey
Lisa Mitchell

Braiding
Ashlee Bradley
Carmen Runyan

Leathercraft
Trace Norton
Taylor Hayes

Welding
Richard Rush

Poultry
Katelyn Young
Ashlee Bradley

Shotgun
Cody Massey

Dairy Goat
Phillip Alden

Electric Energy
Randall Rush

Creative Touches
Jordan Runyan

Health and Physical Fitness
Sadie Rush

Sport Fishing
Cody Massey

Rabbit
Trace Norton
Hannah Norton
Ashlee Bradley

Dog
Hannah Norton

Outstanding Awards
1st year
Alyssa Whetten
Sam Robinson

Achievement Awards
1st Year
Kevyn Thompson
Shana Sorrels

Outstanding Novice
Savannah Thompson
Trace Norton

Achievement Awards Novice
Brea Valentine
Ashlee Bradley

Outstanding Junior
Hannah Norton
Richard Rush

Achievement Award Junior
Jordan Runyan
Taylor Atwood

Outstanding Senior
Georgia Mitchell
Desirae Evans

Achievement Award Senior
Lisa Mitchell
Carmen Runyan

2008 4-H County Council Officers
President – Lisa Mitchell
Vice president – McKayle Atwood
Secretary – Taylor Atwood
Treasurer – Roy Hampton
Reporter – Phillip Alden
Historian – Jordan Runyan
Song & Recreation – Ashlee Bradley
Parliamentarian – Bethany Bishop