Quay County 4H winners

Quay County 4-H-ers recently competed in county 4-H contests showing what they have learned during the year.

Novice and Junior 4-H-ers earned the opportunity to go on to district 4-H contests in Portales and Senior 4-Hers will compete in Las Cruces in July.

Novice 4-Hers are 9-11 years old, Junior 4-Hers are 12-13, and Seniors are 14-19.

The 2013 county winners:

Novice Presentations

1. Gares Lopez – Cleaning a Rifle

1. Jenna Lopez – Caring for Dog Clippers

Novice Favorite Food Sho

1. Dyson Clark

Novice Clothing Revue

1. Adrienne Stone – Popover Skirt

1. Adrienne Stone – Totebag

1. Tianna Peterson – Chef's Apron

Senior Impromptu Speech

1. Ashlee Bradley

Novice Archery Compound Bow with Sights and Release

1. Garret Bollinger

2. Henry Molyneaux

3. Tianna Peterson

4. Jason Knight

5. Dyson Clark

Novice Archery Compound Bow Shooting Fingers No Sites

1. Alex Garcia

2. AJ Grim

Novice Archery Recurve Bow

1. Amber Rivera

2. Rilee Nials

3. Dylan Ross

Junior Archery Compound Bow with Sights and Release

1. Kyle Knight

2. Kyle Hamilton

Junior Archery Compound Bow with Sights No Release

1. Chase Hitson

Senior Archery Compound Bows with Sights and Release

1. Wyatt Bishop

2. Randall Rush

3. Trestin Peterson

4. Kinley Jaynes

Senior Muzzleloader

1. Cody Massey

2. Joesph Schallert

3. Dillon Massey

Novice Pistol

1. Dyson Clark

Junior Pistol

1. Kaleb Hayes

2. Jonathon Clark

3. Thomas Morris

Senior Pistol

1. Taylor Hayes

2. Ashlee Bradley

Novice Rifle

1. Garret Bollinger

2. Gares Lopez

3. Tianna Peterson

4. Kelsey Morrow

5. Wyatt Wright

6. Zach Byrd

7. Declan Morris

8. Colten Runyan

9. Ryan Stone

10. Nick Black

Junior Rifle

1. Kaleb Hayes

2. Jordyn Stowe

3. Jonathan Clark

Senior Rifle

1. Taylor Hayes

2. Trestin Peterson

Junior Shotgun

1. Kyle Knight

2. Kyle Hamilton

3. Kaleb Hayes

4. Jonathon Clark

5. Bailey McKnight

Senior Shotgun

1. Ashlee Bradley

2. Cody Massey

3. Randall Rush

4. Dillon Massey

5. Wyatt Bishop

5. Bethany Bishop

Novice Livestock Judging

1. Kindal Smith

2. Tate Hill

3. Taalyan Szaloy

Junior Livestock Judging

1. Kyle Hamilton

2. Kyle Knight

3. Rebecca Rush

4. Dylon Szaloy

Senior Livestock Judging

1. Randall Rush

2. Bailey Smith

3. Aleahna Branch

4. Kyeli Stowe

Novice Home Ec Bowl

1. Tianna Peterson

2. Dylan Ross

3. Dyson Clark

4. Natalie Hayes

Senior Home Ec Bowl

1. Taylor Hayes

2. Wyatt Bishop

3. Ashlee Bradley

4. Trestin Peterson

Novice Entomology

1. Amber Rivera

2. Declan Morris

Junior Entomology

1. Rebecca Rush

Senior Entomology

1. Randall Rush

2. Taylor Hayes

Novice Consumer

1. Tianna Petersonn

2. Oscar Ferrel

3. Natalie Hayes

4. Gares Lopes

5. Madison Dysart

6. Joey Dysart

7. Dylan Ross

Junior Consumer

1. Jonathon Clark

Novice Home Ec Skill-a-thon

1. Tianna Peterson

2. Natalie Hayes

3. Adrienne Stone

4. Amber Rivera

5. Oscar Ferrel

6. Dylan Ross

7. Joey Dysart

Junior Home Ec Skill-a-thon

1. Rebecca Rush

Senior Home Ec Skill-a-thon

1. Ashlee Bradley

2. Taylor Hayes

3. Reagan Runyan

4. Trestin Peterson

5. Aleahna Branch

Novice Horticulture

1. Amber Rivera

2. Dyson Clark

3. Tianna Peterson

4. Jenna Lopez

5. Natalie Hayes

6. Alex Garcia

7. Dylan Ross

8. Adrienne Stone

9. AJ Grim

Junior Horticulture

1. Kaleb Hayes

2. Dylan Szaloy

Senior Horticulture

1. Taylor Hayes

2. Randall Rush

3. Aleahna Branch

4. Trestin Peterson

Novice Livestock Skill-a-thon

1. Kindal Smith

2. Ryan Stone

3. Tate Hill

Junior Livestock Skill-a-thon

1. Kyle Knight

2. Kyle Hamilton

3. Johathon Clark

4. Bailey McKnight

Senior Livestock Skill-a-thon

1. Bailey Smith

2. Randall Rush

3. Kyeli Stowe

Novice Wildlife

1. Amber Rivera

2. Cameron Hendrix

3. Taalyah Szaloy

4. Tate Hill

5. Dylan Ross

6. Riely Nials

Junior Wildlife

1. Kyle Hamilton

2. Kyle Knight

3. Dylon Szaloy

4. Jonathon Clark

5. Rebecca Rush

6. Kaleb Hayes

7. Bailey McKnight

Senior Wildlife

1. Wyatt Bishop

2. Randall Rush

3. Trestin Peterson

4. Kyeli Stowe

5. Cody Massey

Speak Your Mind

*