Quay County Fair results: Fine arts

First place winners Sheri Keith, oil painting Dawn of Tohidu Linda Griggs, acrylic painting of a hot iron Russell Braziel, acrylic painting of a building Yolanda Nava, watercolor of carousel horse Julie Sursa, pastel St. Augustine Lighthouse Yolanda Nava, red & blue pen of young girl Diana Rush, pencil drawing of a Titan Linda Griggs, […]

Quay County Fair results: Rabbit and poultry

Rabbit Show Results   4-H/FFA Meat Pen 1.  Dyson Clark 2. Nicholas Black   Grand – Dyson Clark Reserve – Nicholas Black   Open Rabbit Show Results   Meat Type Breed 1. Troy Lunsford – Californian 2. Troy Lunsford – Rex 3. Nicholas Black – New Zealand   Meat Type Breed 1. Alyssa Oglesby – Dutch 2. […]

Quay County Fair results: Sewing

 Sewing Department Results   Work Apron 1. Corinne Hayes 2. Suzanne Pacheco   Fancy Aprons 1. Suzanne Pacheco   Pillows 2. Suzanne Pacheco   Placemats 1. Delfina Sherman 2. Christine Stieg   Kitchen Accessories Pot Holder Sets 1. Bonnie Weaver 2. Corinne Hayes   Pot Holder Singles 1. Bonnie Weaver 2. Corinne Hayes   Any […]

Quay County Fair results: 4-H results

Archery Junior 1. Tianna Peterson, Poster   Novice 1. Tobe Slater, Poster 2. Robert Evans, Poster 3. Dyson Clark, Poster   Senior 1. Trestin Peterson, poster   Babysitting 1. Tianna Peterson, Advertising flyer   Baking I Novice 1. Jodi Vance, choc.chip cookies 1. Robert Evans, muffins 1. Tanlea Fair, sugar cookies 1. Tanlea Fair, biscuits […]

Quay County Fair results: Junior Goat Show

Junior Goat Show   First Year Goat Feeder Kindal Smith   Class 1. 1.  Kelsey Morrow 2.  Amanda Kanapilly 3.  Joanie Vance 4.  Ashlee Bradley 5.  Tobe Slater 6.  Dustin Bryant 7.  Ashlee Bradley 8.  Beauen Johnson 9.  Wyatt Bishop   Class 2. 1.  Dustin Bryant 2.  Amanda Kanapilly 3.  Dawson Moon 4.  Jodi Vance […]

Quay County Fair results: Market Lambs

Market Lamb Results First Year Lamb Feeder: Joanie Vance   Cross 1.  Kyle Knight 2.  Baylee Hines 3.  Karli Webb 4.  Garrett Bollinger 5.  Caitlin Elebario 6.  Kyle Hamilton 7.  Jason Knight 8.  Emmalee Elebario   Breed Champion Kyle Knight   Reserve Breed Champion: Baylee Hines   Blackface-Class 1. 1.  Kyle Knight 2.  Kyle Hamilton […]

Quay County Fair results: Junior Market Swine Show

2014 Quay County Junior Market Swine Show   First Year Swine Feeder Avery Cavett   Hamp-Class 1. 1.  Karlee Cantrell 2.  Kambry Burns 3.  Avery Cavett 4.  Henry Molyneaux 5.  Jordan Hines 6.  Kyle Hamilton   Hamp-Class 2. 1.  Riley Bruhn 2.  Katelyn Moralez 3.  Kailey McKnight 4.  Grady Loveland 5.  Kyle Hamilton   Breed […]

State police officer facing felony charge

Isaac Vigil

By Thomas Garcia Quay County Sun   A New Mexico State Police officer is out on a $15,000 appearance bond and remains on paid administrative leave pending an internal investigation into allegations of felony child abuse charges and a misdemeanor domestic violence charge.   Isaac Vigil, a state police officer for a year and a […]

Quay County Fair results: Booths

Quay County Fair Booth Results Commercial 1.  Fearless Poets Against Bullying 2.  Nathan Wallace for Sheriff 3.  Hannah Dance With Me   Organizational 1.  ENMRSH 2.  Center Street United Methodist Church 3.  Pride   FCCLA 1.  Tucumcari Middle School FCCLA   FFA 2.  San Jon FFA   4-H 1.  Wranglers 2.  San Jon Yuccas 3.  […]

Quay County Fair results: Horticulture (flowers)

Horticulture (Flower Show) ADULTS Annuals & Biennials Cosmos 1.  Mary Hines, Juleanne Barrett, Linda Mageshe, Brenda Bedford 2.  Mary Lou Henson, Charlene Montgomery, Terry White   Geranium 1.  Janis Fought   Marigod-dwarf 2.  Julie Sursa   Marigold-large 1.  Brenda Bedford 2.  Bertha Holman 3.  Brenda Bedford   Vinca (periwinkle) 1.  Janis Fought 2.  Janis Fought […]