Quay County Sun - Serving the High Plains

Rattlers track team finishes third at Fort Sumner Relays

 

April 19, 2017 | View PDF

Thomas Garcia

Members of Tucumcari, Logan, Pecos, Fort Sumner and Mora Elementary track teams compete in the 110-meter hurdles on April 13 at the Tucumcari Middle School track meet at Rattler Stadium.

The Tucumcari Rattlers boys track team placed third at the Fox-Vixens Relay's Saturday at Fort Sumner.

There were several teams, including the Rattlers and Lady Rattlers, that qualified for state at the Fox-Vixens Relays, said Wayne Ferguson, Tucumcari track and field coach.

Ferguson said many of the Rattlers and Lady Rattlers used Saturday's relays as an opportunity to qualify individually for state in field and running events.

"There was a lot of great competition at the event," Ferguson said. "It was like a preview of the state track meet with all of the schools."

Ferguson said there are some athletes that are nursing some sprains and working to get healthy for the 5A District meet on April 29 in Clayton.

The Rattlers/Lady Rattlers next meet will be 3 p.m. Saturday at Santa Rosa.

Fox-Vixen Relays

Saturday at Fort Sumner

Boys

High-point individual: Stephen Sanchez, Santa Rosa 25 1/2.

Team standings: 1. Pecos 59; 2. Santa Rosa 48; 3. Tucumcari 46; 4. Texico 42; 5. Hagerman 41; 6. Dexter 39 1/2; 7. Logan 26; 8. Clovis JV 24 1/2; 9. Capitan 24; 10. Melrose 19; 11. Estancia 15; 12. (tie) Elida and Fort Sumner 12; 14. McCurdy 11; 15. Mountainair 10 1/2; 16. Cimarron 10; 17. Clovis Christian 6 1/2; 18. Springer 5; 19. (three-way tie) Floyd, House and Penasco 1; 22. (seven-way tie) Clayton, Corona, Evangel Christian, Grady, Hondo, Jal and Mosquero 0.

Field events

Shot put: 1. Jerome Earle, Logan 46-4 1/2; 2. Vidal. Torrez, Texico 43-0 1/2; 3. Mason Golden, Texico 43-4 1/2; 4. Isaiah Valerde, Tucumcari 43-4; 5. Dominik Ickesm, Cimarron 41-8; 6. John McDonald, Floyd 40-1 1/2.

Discus: 1. Mason Golden, Texico 128-4; 2. Dominik Ickes, Cimarron 127-4; 3. Fernando Saenz, Hagerman 126-3; 4. Isaiah Valverde, Tucumcari 119-0 1/2; 5. Jaime Munoz, Dexter 177-5; 6. Vidal Torrez, Texico 114-3 1/2.

Long jump: 1. Stephen Sanchez, Santa Rosa 19-9; 2. Mike Shelton, Tucumcari 19-8 1/2; 3. Alejandro Trujillo, Capitan 18-9; 4. Kaull Burton, 18-1; 5. Eric Lopez, Santa Rosa 17-7 1/2; 6. Edwin Bencomo, Estancia 17-7.

Triple jump: 1. Stephen Sanchez, Santa Rosa 41-7; 2. Sergio Ramirez, Dexter 40-2 1/2; 3. Brandon Mason, Clovis JV 39-6 1/2; 4. Sammy Montanez, Dexter 38-11 1/2; 5. Ro Morgan, Clovis JV 38-9; 6. Carlos Cordova, Pecos 38-7 1/2.

Javelin: 1. Xavier Garcia, Tucumcari 155-3 1/2; 2. Cory Terrell, Fort Sumner 147-5; 3. Isaac Terrell, Hagerman 147-3; 4. Zedric Henderson, Tucumcari 145-6; 5. Kaull Burton, Elida 143-5; 6 . Jude Segura, Fort Sumner 142-2.

Pole vault: 1. Stephen Sanchez, Santa Rosa 12-6; 2. Steven Coronado, Logan 11-6; 3. Logan, Franklin, Hagerman 11-6; 4. (tie) Jason Padilla, Mountainair and Ray Downs, Dexter 10-0; 6. Riley Hestand, Hagerman 10-0.

High jump: 1. Carlos Cordova, Pecos 6-0; 2. Isaiah Garcia, Springer 6-0; 3. Omar Dominguez, Pecos 5-8; 4. Noah McDonald, Cimarron 5-6; 5. Anthony McDermott, Clovis JV 5-6; 6. (tie) Dawson Taine, Clovis Christian and Kris Byrd, Clovis JV 5-6.

Track events

3,200: 1. Martin Flores, Hagerman 10:21.4; 2. Jared Lee, Melrose, 10:21.4; 3. Michael Montano, Pecos 10:50.8; 4; Wyatt Lawrence, Capitan 11:09.9; 5. Wyatt Greene, Mountainair 11:12.2; 6. Emmit Falcon, Elida 11:37.4.

400 relay: 1. Santa Rosa 45.4; 2. Dexter 45.8; 3. Clovis JV 45.9; 4. Estancia 46.0; 5. Pecos 46.5; 7. Tucumcari 46.8.

110 hurdles: 1. Isaac Morales, Hagerman 16.2; 2. Seth Martinez, Tucumcari 16.3; 3. Jordan Jasso, Melrose 16.7; 4. Kasey Reese, Mountainair 17.3; 5. Josh Fly, Clovis Christian 17.5; 6. Gustavo Macias, Dexter 17.54.

100: 1. Chris Casmir, Clovis JV 11.6;p 2. Isaiah Valdez, Pecos 11.7; 3. Mike Shelton, Tucumcari 11.8; 4. Alejandro Trujillo, Capitan 11.9; 5. Ernesso Martinez, McCurdy 11.9; 6. Erik Lopez, Santa Rosa 12.0.

800: 1. Martin Flores, Hagerman 2:04.2; 2. Jared Lee, Melrose 2:04.7; 3. Jayson Rostos, McCurdy 2:05.8; 4. Joshua De Herrera, Pecos 2:07.4; 5. Isaiah Campos, Santa Rosa 2:12.8; 6. Alain Jayne Jr., McCurdy 2:15.54.

800 relay: 1. Texico 1:34.5; 2. Santa Rosa 1:35.2; 3. Estancia 1:35.6; 4. Dexter 1:36.8; 5. Melrose 1:37.2; 6. Logan 1:38.2.

400: 1. Alejandro Trujillo, Capitan 52.1; 2. Jude Segura, Fort Sumner 53.0; 3. Damien Lowrey, Logan 53.5; 4. Tristan Sena, Melrose 54.1; 5. Isaac Baca, Pecos 54.2; 6. Segio Ramirez, Dexter 54.4

300 hurdles: 1. Seth Martinez, Tucumcari 41.8; 2. Julian Vidrio, Logan 42.2; 3. Braden Fraze, Texico 42.7; 4. Kasey Reese, Mountainair 43.1; 5. Joaquin Romo, Santa Rosa 43.2; 6. Justin Downey, House 43.8.

1,600 medley relay: 1. Pecos 3:48.4; 2. Dexter 3:50.4; 3. Elida 3:58.2; 4. Clovis Christian 4:03.6; 5. Santa Rosa 4:05.0; 6. Penasco 4:07.8.

200: 1. Alejandro Trujillo, Capitan 23.6; 2. Gustavo Macias, Dexter 23.7; 3. Gabriel Huerta, McCurdy 24.2; 4. Chris Casmir, Clovis JV 24.3; 5. Brandon Mason, Clovis JV 24.6; 6. Juaquin Bravo, Texico 24.6.

1,600: 1. Martin Flores, Hagerman 4:53.4; 2. Angel Varela, Pecos 4:54.0; 3. Isaiah Armijo, Pecos 4:56.8; 4. Devin Gonzales, Pecos 4:57.8; 5. Joshua De Herrera, Pecos 5:02.8; 6. Isaac Gonzales, Pecos 5:03.2.

1,600 relay: 1. Texico 3:34.1; 2. Tucumcari 3:40.0; 3. Pecos 3:40.1; 4. Logan 3:41.3; 5. Estancia 3:41.6; 6. Fort Sumner 3:43.3.

Girls

High-point individual: Mikayla Garnand, Santa Rosa 21 1/2.

Team standings: 1. Texico 76 1/2; 2. Santa Rosa 58; 3. Fort Sumner 54; 4. Logan 37; 5. Melrose 32 1/2; 6. Tucumcari 29; 7. Mountainair 25; 8. Penasco 21; 9. Estancia 17; 10. Springer 16; 11. Hagerman 14; 12. (tie) Elida and McCurdy 10; 14. Dexter 9; 15. Capitan 7; 16. Pecos 6; 17. (three-way tie) Cimarron, Clovis JV and Corona 5; 20. Grady 3; 21. Clovis Christian 2; 22. (tie) Carrizozo and Clayton 1; 24. (six-way tie) Evangel Christian, Floyd, Hondo, Huse, Jal and Mosquero 0.

Field events

Shot put: 1. Andrea Loera, Texico 34-5 1/2; 2. Jaden Stephens, Texico 33-11 1/2; 3. Rae-anne Williamson, Fort Sumner 33-1 1/2; 4. Reyna Perez, Pecos 34-4 1/2; 5. Harlie Roach, Logan 31-11 1/4; 6. Hannah Ventura, Carrizozo 31-8.

Discus: 1. Alicia Arias, Springer 104-10; 2. Kylie Joiner, Fort Sumner 103-10; 3. Adrienne Garcia, Texico 100-6; 4. Andrea Lorea, Texico 100-6; 5. Claudia Torres, Fort Sumner 89-8; 6. Reyna Perez, Pecos 87-0.

Long jump: 1. Nataley Mondragon, Melrose 15-5; 2. Elyse Chavez, Santa Rosa 15-4; 3. MiKayla Garland, Santa Rosa 15-2; 4. Madison Bogle, Dexter 14-5 1/2; 5. Baylee Sours, Texico 14-5; 6. Kaitlyn Roderick, Texico 14-5.

Triple jump: 1. Ariana Ortiz, Estancia 32-1 1/2; 2. Bethany Barela, Hagerman 30-9 1/2; 3. Jetry Kayser, Mountainair 30-5 1.2; 4. Kayla Cherry, Tucumcari 30-1; 5. Michelle Finkbone, Springer 29-11 1-2; 6. Sofi Garbarino, Clovis Christian 29-9 1/2.

Javelin: 1. Jaden Stephens, Texico 108-7 1/2; 2. Claudia Torres, Fort Sumner 98-9; 3. Rianna Griego, McCurdy 95-2 1/2; 4. Katelynn Tafoya, McCurdy 93-10 1/2; 5. Kristen Villanueva, Santa Rosa 91-10; 6. Scarlett Gonzalez, Estancia 90-9.

Pole vault: 1. Brooke Valentine, Logan 9-6; 2. Lakasey Mondragon, Melrose 8-6.

High jump: 1. Hannah Burton, Springer 5-2, Nataley Mondragon, Melrose 5-2; 3. Jordan Hines, Logan 5-0; 4. Kambry Burns, Logan 5-0; 5. Madison Bogle, Dexter 4-10; 6. Kalani French, Tucumcari 4-8.

Track events

3,200: 1. Jaimey Fastnacht, Estancia 12:40.2; 2. Teghan Copeland, Fort Sumner 12:54.2; 3. Cerria Lucero, Hagerman 13:10.6; 4. Alexia Garcia, Clovis JV 13:51.6; 5. Timia Northcutt, Grady 14:13.0; 6. Amber Lajeunesse, Mountainair 14:20.7.

400 relay: 1. Texico 51.9; 2. Tucumcari 53.5; 3. Fort Sumner 54.1; 4. Santa Rosa 54.3; 5. Melrose 5 4.9; 6. Dexter 54.9.

100 hurdles: 1. Brooke Valentine, Logan 17.4; 2. Kyla Cherry, Tucumcari 17.6; 3. Jesslyn Selp, Cimarron 17.9; 4. Hannah Torres, Mountainair 18.2; 5. Landry Widner, Melrose 18.2; 6. Mercedes Sandoval, Clayton 18.4.

100: 1. Shabry Boone, Texico 13.2; 2. Lyndee Mason, Capitan 13.3; 3. Cassandra Sisneros, Santa Rosa 13.5; 4. Alyssa Edwards, McCurdy 13.5; 5. (tie) Nataley Mondragon, Melrose and Baylee Sours, Texico 13.6.

800: 1. Abby Wilton, Fort Sumner 2:36.0; 2. Charlynn Gonzales, Penasco 2:39.2; 3. Carley Gonzales, Penasco 2:39.2; 4. Aliyah Padilla, Mountainair 2:42.8; 5. Sofia Rico, Clovis JV 2:43.0; 6. Avery Lee, Grady 2:43.9.

800 relay: 1. Santa Rosa 1:49.5; 2. Logan 1:51.0; 3. Texico 1:51.8; 4. Tucumcari 1:54.5; 5. Fort Sumner 1:55.0; 6. Hagerman 1:55.2.

400: 1. Mikayla Garnand, Santa Rosa 1:00.1; 2. Baylee Souors, Texico 1:01.4; 3. Shabry Boone, Texico 1:01.7; 4. Cassandra Sisneros, Santa Rosa 1:02.4; 5. Elyse Chavez, Santa Rosa 1:03.2; 6. Adrianna Romero, Capitan 1:04.8.

300 hurdles: 1. Kayla Cherry, Tucumcari 49.8; 2. Aubrey Brandenberger, Corona 52.2; 3. Hailey Martin, Melrose 52.6; 4. Madi Haley, Elida 53.2; 5. Montana Thatcher, Texico 53.7; 6. Ambria Lucero, Santa Rosa 54.4.

1,600 medley relay: 1. Fort Sumner 4:44.9; 2. Mountainair 4:44.9; 3. Melrose 4:48.3; 4. Pencaco 4:54.0; 5. Pecos 4:54.8; 6. Clovis Christian 4:55.8.

200: 1. Mikayla Garnand, Santa Rosa 26.6; 2. Cassandra Sisneros, Santa Rosa 27.5; 3. Elyse Chavez, Santa Rosa 27.9; 4. Anayee Carlos, Dexter 28.0; 5. Riley Thompson, Texico 28.0; 6. Adrianna Romero, Capitan 28.3.

1,600: 1. Alyssa Bargas, Elida 5:54.7; 2. Carly Gonzales, Penasco 5:57.3; 3. Cierra Lucero, Hagerman 5:59.0; 4. Charlynn Gonzales, Penasco 6:05.54; 5. Aliyah Padilla, Mountainair 6:09.0; 6. Aleaya Lucero, Tucumcari 6:11.4.

1,600 relay: 1. Texico 4:13.5; 2. Fort Sumner 4:21.2; 3. Logan 4:27.5; 4. Mountainair 4:27.7; 5. Estancia 4:27.9; 6. Cimarron 4:41.6.

 

Reader Comments
(0)

 
 

Powered by ROAR Online Publication Software from Lions Light Corporation
© Copyright 2017