Serving the High Plains
Quay County 4-Hers hosted the Annual 4-H Rodeo this past weekend with 51 contestants entering. Each day was a separate rodeo with points combined to award overall prizes.
Quay County 4-H Rodeo Results
Friday
Novice Break-Away
1. Shaeden Marr Otero
2. Everett Reeves Grant
3. Kye Saulsberry Socorro
4. Colten Runyan Curry
5. Sterlin Mitchell Santa Fe
6. Grayden Johnson Dona Ana
7. McKinzee Shiver Santa Fe
8. Weslynn Reno Dona Ana
Novice Flag Racing
1. Everett Reeves Grant
2. Harlee Barela Socorro
3. Rilee Nials Quay
4. Madison Hodges Curry
5. Lily Macfarlane Curry
6. Payson Nials Quay
7. Sterlin Mitchell Santa Fe
8. Heidi Mcfarlane Curry
9. Elizabeth Gates Quay
Novice Pole Bending
1. Shaeden Marr Otero
2. Weslynn Reno Dona Ana
3. Harlee Barela Socorro
4. Kye Saulsberry Socorro
5. McKinzee Shiver Santa Fe
6. Bailey McEwen Quay
7. Rilee Nials Quay
8. Madison Hodges Curry
9. Heidi Macfarlane Curry
Novice Steer Stopping
1. Everett Reeves Grant
2. Colten Runyan Curry
Novice Step Down
1. Everett Reeves Grant
2. Colten Runyan Curry
Novice Barrel Racing
1. Weslynnn Reno Dona Ana
2. McKinzee Shiver Santa Fe
3. Kye Saulsberry Socorro
4. Harlee Barela Socorro
5. Lindsay Tibbs DeBaca
6. Madison Hodges Curry
7. Elizabeth Gates Quay
8. Shaeden Marr Otero
9. Bailey McEwen Quay
10. Payson Nials Quay
11. Rilee Nials Quay
12. Lily Macfarlane Curry
13. Heidi Macfarlane Curry
Novice Goat Tying
1. Weslynn Reno Dona
2. Colten Runyan Curry
3. Harlee Barela Socorro
4. Madison Hodges Curry
5. Bailey McEwen Quay
6. Elizabeth Gates Quay
Novice Steer Riding
1. Peysen Taylor Dona Ana
Junior Barrel Racing
1. Jocelyn Massey Dona Ana
2. Bailey Massey Dona Ana
3. Shacie Marr Otero
4. Gabriella Pargas Cibola
5. Avery Ledesma Dona Ana
6. Amanda Kanapilly Quay
7. McKenzie Luna Sierra
8. Tobe Slater Quay
Junior Goat Tying
1. Shacie Marr Otero
2. Avery Ledesma Dona Ana
3. Amanda Kanapilly Quay
4. McKenzie Luna Sierra
5. Kailee Parra Dona Ana
6. Kayce Edwards Sierra
7. Tobe Slater Quay
Junior Tie Down
1. Bladen Reno Dona Ana
2. Teagan Burton Roosevelt
3. Creed West DeBaca
Junior Ribbon Roping
1. Kayce Edwards Sierra
2. Bladen Reno Dona Ana
3. Teagan Burton Roosevelt
4. Trey Mitchell Santa Fe
5. Creed West DeBaca
6. Quincy Reeves Grant
7. Gage Bruhn Quay
Junior Break-Away
1. Shacie Marr
2. Bladen Reno Dona Ana
3. Trey Mitchell Santa Fe
4. Kailee Parra Dona Ana
5. Teagan Burton Roosevelt
Junior Team Roping
1. Quincy Reeves Header Grant
1. Teagan Burton Heeler Roosevelt
2. Gage Bruhn Heeler Quay
Senior Barrel Racing
1. Doninique Pargas Cibola
2. Bianca Sauceda Bernalillo
3. Jenna Livers Otero
4. Emilee Parra Dona Ana
5. Delaney Gonzales Cibola
6. Raquel Weatherley Dona Ana
7. Courtney Hardin Grant
Senior Pole Bending
1. Dominique Pargas Cibola
2. Bianca Sauceda Bernalillo
3. Emilee Parra Dona Ana
4. Delaney Gonzales Cibola
5. Courtney Hardin Grant
6. Jenna Livers Otero
7. Raquel Weatherley Dona Ana
Senior Tie Down
1. Justin Prouty Dona Ana
2. O.T. Edwards Sierra
Senior Saddle Bronc Riding
1. Ty Ballard Bernalillo
Senior Steer Wrestling
1. Justin Prouty Dona Ana
Senior Goat Tying
1. Delaney Gonzales Cibola
2. Bianca Sauceda Bernalillo
3. Raquel Westherley Dona Ana
4. Maria Segura Colfax
5. Jenna Livers Otero
Senior Ribbon Roping
1. O.T. Edwards
2. Jaden McClure
3. Logan Johnson
4. Kaull Burton
Senior Break Away Roping
1. O.T. Edwards Sierra
2. Logan Johnson Dona Ana
3. Bianca Sauceda Bernalillo
4. Delaney Gonzales Cibola
5. Raquel Weatherley Dona Ana
Senior Team Roping
1. Logan Johnson-Heeler Dona Ana
Quay County 4-H
Saturday Rodeo Results
Novice Break Away
1. Everett Reeves Grant
2. Colten Runyan Curry
3. Shaeden Marr Otero
4. Kye Saulsberry Socorro
Novice Flag Racing
1. Everett Reeves Grant
2. Harlee Barela Socorro
3. Rilee Nials Quay
4. Madison Hodges Curry
5. Lily Macfarlane Curry
6. Heidi Macfarlane Curry
7. Payson Nials Quay
8. Sterlin Mitchell Santa Fe
9. Elizabeth Gates Quay
Novice Pole Bending
1. Shaeden Marr Otero
2. Harlee Barela Socorro
3. McKinzee Shiver Santa Fe
4. Weslynn Reno Dona Ana
5. Bailey McEwen Quay
6. Madison Hodges Curry
7. Rilee Nials Quay
8. Lily Macfarlane Curry
9. Payson Nials Quay
Novice Barrel Riding
1. Shaeden Marr Otero
2. McKinzee Shiver Santa Fe
3. Lindsay Tibbs DeBaca
4. Harlee Barela Socorro
5. Elizabeth Gates Quay
6. Madison Hodges Curry
7. Kye Saulsberry Socorro
8. Weslynn Reno Dona Ana
9. Rilee Nials Quay
10. Bailey McEwen Quay
11. Lily Macfarlane Curry
12. Heidi Macfarlane Curry
13. Payson Nials Quay
Novice Steer Stopping
1. Everett Reeves Grant
2. Sterlin Mitchell Dona Ana
3. Grayden Johnson Dona Ana
Novice Step Down
1. Colten Runyan Curry
2. Grayden Johnson Dona Ana
3. Everett Reeves Grant
Novice Goat Tying
1. McKinzee Shiver Santa Fe
2. Weslynn Reno Dona Ana
3. Shaeden Marr Otero
4. Kye Saulsberry Socorro
5. Colten Runyan Curry
6. Rilee Nials Quay
7. Madison Hodges Curry
8. Elizabeth Gates Quay
9. Bailey McEwen Quay
Novice Steer Riding
1. Peysen Taylor Dona Ana
Junior Barrel Racing
1. Shacie Marr Otero
2. Bailey Massey Dona Ana
3. Avery Ledesma Dona Ana
4. Amanda Kanapilly Quay
5. Jocelyn Massey Dona Ana
6. McKenzie Luna Sierra
7. Gabriella Pargas Cibola
8. Tobe Slater Quay
Junior Pole Bending
1. Shacie Marr Otero
2. Gabriella Pargas Ciobola
3. Avery Ledesma Dona Ana
4. Tobe Slater Quay
5. McKenzie Luna Sierra
6. Jocelyn Massey Dona Ana
7. Amanda Kanapilly Quay
Junior Goat Tying
1. Shacie Marr Otero
2. Avery Ledesma Dona Ana
3. Kayce Edwards Sierra
4. Amanda Kanapilly Quay
5. Bailey Massey Dona Ana
6. Kailee Parra Dona Ana
7. McKenzie Luna Sierra
Junior Tie Down
1. Bladen Reno Dona Ana
2. Dylan Valentine Curry
3. Gage Bruhn Quay
4. Creed West DeBaca
Junior Ribbon Roping
1. Dylan Valentine Curry
2. Bladen Reno Dona Ana
3. Kayce Edwards Sierra
4. Creed West DeBaca
5. Trey Mitchell Santa Fe
6. Teagan Burton Roosevelt
Junior Break –Away
1. Teagan Burton Roosevelt
2. Shacie Marr Otero
3. Tobe Slater Quay
Junior Team Roping
1. Creed West-Header DeBaca
1. Trey Mitchell-Heeler Santa Fe
2. Gage Bruhn-Heeler Quay
Senior Pole Bending
1. Bianca Sauceda Bernalillo
2. Emilee Parra Dona Ana
3. Dominique Pargas Cibola
4. Delaney Gonzales Cibola
5. Raquel Weatherley Dona Ana
6. Jenna Livers Otero
Senior Barrel Racing
1. Dominique Pargas Cibola
2. Raquel Weatherley Dona Ana
3. Bianca Sauceda Bernalillo
4. Delaney Gonzales Dibola
5. Jenna Livers Otero
Senior Break-Away
1. O.T. Edwards Sierra
2. Kaull Burton Roosevelt
3. Jaden McClue Dona Ana
Senior Ribbon Roping
1. Jaden McClure Dona Ana
2. Logan Johnson Dona Ana
Senior Tie Down
1. Kaull Burton Roosevelt
2. Jaden McClure Dona Ana
3. Justin Prouty Dona Ana
Sr. Saddle Bronc Riding
1. Ty Ballard Bernalillo
Senior Steer Wrestling
1. Justin Prouty Dona Ana
Senior Goat Tying
1. Bianca Sauceda Bernalillo
2. Jenna Livers Otero
3. Delaney Gonzales Cibola
Senior Team Roping
1. Kaull Burton-Header Roosevelt
1. Justin Prouty-Healer Dona Ana
2. Jaden McClure-Heeler Dona Ana
Novice All-around Saddle winner was Everett Reeves and the Runner Up winner was Shaeden Marr
Junior All-around Saddle winner was Shacie Marr and the Runner UP winner was Teagan Burton
Senior All-around Saddle winner was Bianca Sauceda and the Runner Up winner was Delaney Gonzales