4-H rodeo results

 

August 11, 2021



Seventy 4-Hers and their families traveled to Tucumcari on July 30-31 to participate in the Quay County 4-H Rodeos at the fairgrounds Arena.

Contestants from all over the state earned prizes provided through the donations of Quay County businesses, ranging from saddles for the overall winners, to all-around buckles for the runners-up and buckles for event winners in each age division.

Points earned qualify participants for the state finals in September.

Each competitor was allowed to enter up to four events nightly. The points from their placings were combined to determine the overall winners in each age group.

• Novice all-around champion, winning a saddle, was Cylee Jo Roberts of Dona Ana County. Teagan Trujillo of Rio Arriba County won a runner-up buckle.

• Junior all-around champion, winning a saddle, was Caydence Roberts of Dona Ana County. Wacey Trujillo of Rio Arriba County won a runner-up buckle.

• Senior all-around champion, winning a saddle, was McKinzee Shiver of Torrance County. Sariah Chapman of San Juan County won a runner-up buckle.

Scores from both nights were combined to award event winner buckles. The winners, listed by county, were:

• Novice Goat Tying: Teagan Trujillo, Rio Arriba

• Novice Pole Bending: Cylee Jo Roberts, Dona Ana

• Novice Barrel Racing: Cylee Jo Roberts, Dona Ana

• Novice Flag Racing: Cylee Jo Roberts, Dona Ana

• Novice Ribbon Roping: Tallee Balsamo, Mora

• Novice Break Away Roping: Haxton Haynes, Valencia

• Novice Step Down Roping: Tallee Balsamo, Mora

• Novice Steer Stopping: Haxton Haynes, Valencia

• Junior Goat Tying: Wacey Trujillo, Rio Arriba

• Junior Pole Bending: Caydence Roberts, Dona Ana

• Junior Barrel Racing: Caydence Roberts, Dona Ana

• Junior Tie Down: Grayden Johnson, Dona Ana

• Junior Ribbon Roping: Cade Lee, Quay

• Junior Break Away Roping: Wacey Trujillo, Rio Arriba

• Junior Team Roping Header: Zayne Carl, Valencia

• Junior Team Roping Heeler: Liam Powell, Dona Ana

• Senior Goat Tying: McKinzee Shiver, Torrance

• Senior Pole Bending: McKinzee Shiver, Torrance

• Senior Barrel Racing: McKinzee Shiver, Torrance

• Senior Tie Down: Morgan Adams, Taos

• Senior Ribbon Roping: Ross Lee, Quay

• Senior Break Away Roping: Elliott Lopez, Valencia

• Senior Team Roping Header: Samuel Balsamo, Mora

• Senior Team Roping Heeler: Marion Balsamo, Mora

Rodeo results for July 30 (winners and Quay County contestants are listed)

Senior Goat Tying: 1. McKinzee Shiver, Torrance; 3. Bailey McEwen, Quay; 4. Aleena Quintana, Quay

Junior Goat Tying: 1. Addison Kinser, Lincoln

Novice Goat Tying: 1. Teagan Trujillo, Rio Arriba; 6. Kitlee Elliott, Quay; 10. Piper McEwen, Quay

Senior Pole Bending: 1. McKinzee Shiver, Torrance; 4. Aleena Quintana, Quay; 5. Bailey McEwen, Quay; 7. Karlee Elliot, Quay

Junior Pole Bending: 1. Morgan Littleton, Sierra

Novice Pole Bending: 1. Georgia Armstrong: Dona Ana; 5. Kitlee Elliott, Quay; 9. Piper McEwen, Quay

Senior Barrel Racing: 1. McKinzee Shiver, Torrance; 4. Karlee Elliott, Quay; 6. Bailey McEwen, Quay; 9. Aleena Quintana, Quay

Junior Barrel Racing: 1. Caydence Roberts: Dona Ana; 4. Alicia Quintana, Quay

Novice Barrel Racing: 1. Cylee Jo Roberts, Roosevelt; 7. Kitlee Elliott, Quay

Novice Flag Racing: 1. Cylee Jo Roberts, Dona Ana; 3. Kitlee Elliott, Quay;

Senior Tie Down: 1. Samuel Balsamo, Mora; 3. Ross Lee, Quay

Junior Tie Down: 1. Kaden May: De Baca; 8. Cade Lee, Quay

Novice Ribbon Roping: 1. Kasen May, De Baca

Senior Ribbon Roping: 1. Ross Lee, Quay

Junior Ribbon Roping: 1. Cade Lee, Quay

Novice Break Away: 1. James Tucker, Santa Fe

Junior Break Away: 1. Addison Kinser, Lincoln; 5. Chantzee Elliott, Quay

Senior Break Away: 1. Elliott Lopez, Valencia; 2. Karlee Elliott, Quay; 8. Ross Lee, Quay

Novice Step Down Roping: 1. Tallee Balsamo, Mora

Senior Team Roping: 1. Samuel Balsamo and Marion Balsamo,Mora; 2. Elliott Lopez, Valencia, and Ross Lee: Quay

Junior Team Roping: 1. Zayne Carl, Valencia, and Liam Powell, Dona Ana

Rodeo results on July 31

Senior Goat Tying: 1. McKinzee Shiver: Torrance; 3. Bailey McEwen, Quay; 5. Aleena Quintana, Quay

Junior Goat Tying: 1. Wacey Trujillo: Rio Arriba

Novice Goat Tying: 1. Teagan Trujillo: Rio Arriba; 8. Kitlee Elliott, Quay; 10. Piper McEwen, Quay

Senior Pole Bending: 1. Harley Gardner: Doan Ana; 5. Aleena Quintana, Quay; 7. Karlee Elliott, Quay; 8. Bailey McEwen, Quay

Junior Pole Bending: 1. Caydence Roberts, Dona Ana; 7. Alicia Quintana, Quay; 8. Chantzee Elliot, Quay

Novice Pole Bending: 1. Cylee Jo Roberts: Dona Ana; 9. Kitlee Elliott, Quay; 10. Piper McEwen, Quay

Senior Barrel Racing: 1. Sariah Chapman: San Juan; 6. Bailey McEwen, Quay; 8. Aleena Quintana, Quay; 9. Karlee Elliott, Quay

Junior Barrel Racing: 1. Caydence Roberts, Dona Ana

Novice Barrel Racing: 1. Cylee Jo Roberts: Dona Ana; 7. Kitlee Elliott, Quay

Novice Flag Racing: 1. Cylee Jo Roberts: Dona Ana; 2. Kitlee Elliott, Quay; 8. Piper McEwen, Quay

Senior Tie Down: 1. Morgan Adams, Taos; 2. Ross Lee, Quay

Junior Tie Down: 1. Grayden Johnson: Dona Ana; 8. Cade Lee, Quay

Novice Ribbon Roping: 1. Tallee Balsamo, Mora

Senior Ribbon Roping: 1. Ross Lee, Quay

Junior Ribbon Roping: 1. Landon Dominguez: Roosevelt; 5. Cade Lee, Quay

Novice Break Away: 1. Haxton Hayes, Valencia

Junior Break Away: 1. Wacey Trujillo: Rio Arriba; 4. Cade Lee, Quay

Senior Break Away: 1. Marion Balsamo, Mora

Novice Step Down Roping: 1. Kasen May, De Baca

Junior Team Roping: 1. Addison Kinser: Lincoln, and Kaden May, De Baca; 2. Chantzee Elliott: Quay, and Tate White, Santa Fe

Novice Steer Stopping: 1. Haxton Haynes, Valencia


 
 

Powered by ROAR Online Publication Software from Lions Light Corporation
© Copyright 2022